CRVENI POPIS
NatragVrsta Rhinanthus rumelicus Velen. (FOTO J. Topić)
žljezdasti šuškavac
Znanstveni naziv vrste (u trenutku procjene)
Znanstveni naziv vrste (važeći)
Populacija
Razmnožavajuća populacija
Šifra
HRCP002595
Kategorija ugroženosti s kriterijem
(EN (CR) A4ac; B1a+2ab(ii,iii,iv,v))
Datum procjene
01.01.2005.
Prethodne procjene
nema procjene
Citat
Topić, J., Andreškić, A., Cigić, P. (2005): Rhinanthus rumelicus Velen. (HRCP002595). U: „Crveni popis divljih vrsta Hrvatske“. Dostupno na: https://crvenipopis.haop.hr/preglednik/2595. Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
- Procjena ugroženosti vrste
- Procjenitelj(i)
Jasenka Topić
- Suradnik/ci
Anita Andreškić
Petra Cigić
- Obrazloženje procjene
-
- Globalna procjena
Nije procjenjivana - NE - Europska procjena
Nije procjenjivana - NE - Mediteranska procjena
Nije procjenjivana - NE - IUCN razlog promjene
Nema promjene kategorije - Napomena uz razlog promjene
-
- Uzroci ugroženosti i mjere očuvanja
- Razlog ugroženosti svake subpopulacije
- - Korištenje
- - Ugroze i njihovi učinci
2.1 Jednogodišnje i višegodišnje nedrvne kulture, 4.1 Ceste i željezničke pruge, 7.3 Ostale preinake ekosustava, 12 Druge mogućnosti - Obrazloženje (ugroze i njihovi učinci)
Uzroci ugroženosti: veliko smanjenje travnjačkih površina u donjoj Posavini, djelomično zbog pretvaranja u oranice, djelomično zbog obrastanja u progresivnoj vegetacijskoj sukcesiji, a djelomično zbog gradnje autoceste Zagreb-Lipovac. Uzroci ugroženosti prema IUCN klasifikaciji: 1.1.3. Promjene u poljoprivredi, 3.3.5. Gubitak staništa, 8. Ostalo (prirodna progresivna vegetacijska sukcesija) - Postojeće mjere očuvanja
- - Obrazloženje (postojeće mjere očuvanja)
Mjere zaštite nisu poduzimane. - Potrebne mjere očuvanja
1.2. Zaštita resursa i staništa - Obrazloženje (potrebne mjere očuvanja)
- - Potrebna istraživanja
1.2 Veličina populacije, rasprostranjenost i prijašnji trendovi, 3.4 Trendovi staništa - Obrazloženje (potrebna istraživanja)
-
- Biologija vrste
- Opis
Žljezdasti šuškavac je poluparazitska biljka, visoka do 60 cm, uspravne stabljike, jednostavne ili razgranjene, ponekad crno iscrtkane i u gornjem dijelu žlijezdasto-dlakave. Listovi su lancetasti ili jajasti, nazubljena ruba. Cvjetovi su u terminalnom klasu sličnom grozdu. Pricvjetni listovi su trokutasto-jajasti, sa zupcima koji se jedva smanjuju prema vrhu. Čaška je, čak i na plodu, gusto do rijetko žlijezdasto-dlakava. Vjenčić je žut, dužine do 20 mm s gornjom usnom koja završava s dva zubića, a donja usna je malo kraća od gornje i na rubu podijeljena na tri odsječka. Prema životnom je obliku terofit. Cvjeta u svibnju. Pripada dacijsko-balkanskom flornom elementu. U Hrvatskoj je flori taj poluparazitski rod zastupljen s 12 vrsta. - Staništa
C.3.1. Subkontinentalni suhi travnjaci, C.3.3. Subatlantski mezofilni travnjaci i brdske livade na karbonatnim tlima - Obrazloženje (staništa i ekologija)
Rhinanthus rumelicus je karakteristična vrsta asocijacije Rhinantho-Filipenduletum (sveza Arrhenatherion, red Arrhenatheretalia, razred Molinio-Arrhenatheretea). Ta je travnjačka zajednica razvijena u donjoj Posavini, na staništu koje je izvan dohvata poplavnih voda, ljeti veoma suho, na što florističkim sastavom upućuju i neke vrste iz razreda Festuco-Brometea. Uz edafske uvjete tu je i poseban fitogeografski položaj, na razmeđi dviju provincija, mezijske na istoku, koju u klimazonalnoj vegetaciji predstavlja sveza Quercion frainetto, te ilirske na zapadu sa svezom Carpinion betuli. Prijelazno područje ne ogleda se samo u spomenutim šumskim nego i u svim ostalim tipovima vegetacije. Travnjaci Rhinantho-Filipenduletum služe kao košanice i ujedno kao ekstenzivni pašnjaci. Na njima seljani također sakupljaju jagode budući da je Fragaria viridis Duchesne jedna od dominantnih vrsta. Stanište prema CORINE klasifikaciji: 34.3 Trajni gusto obrasli travnjaci i srednjoeuropske stepe (Festuco-Brometea), 38.2511 Slavonske mezofilne košanice žljezdastog šuškavca i gomoljaste končare. GLCC/SSC. 14. - Duljina generacije
- - Veličina i trend populacije
↓ populacija je u opadanju, broj jedinka se smanjuje
- Rasprostranjenost vrste
- Globalna rasprostranjenost
Rasprostranjenost u Europi: Al Bu Ct Cz Hu Mc Rm Rs(W) SC(S) Sv. - Nacionalna rasprostranjenost
Bosutska Posavina. Lokaliteti: Gundinci, Babina Greda, Divoševci (usmeno priopćenje J.Topić), Ivankovo, Vrpolje. Bila je rasprostranjena samo u donjoj Posavini, uz autocestu Slavonski Brod–Lipovac, s njezine južne i sjeverne strane, omeđena područjem između sela Divoševci i šumskog bazena Spačva, u smjeru od zapada prema istoku, a najsjevernije do Vrpolja. Danas su ostale samo neznatne površine tih livada, mozaično uklopljene između šuma, cesta i oranica.
Rasprostranjenost:
- Sistematika
- Razred
Magnoliopsida - Podrazred
- - Nadred
- - Red
Lamiales - Porodica
Orobanchaceae - Sinonimi
- Taksonomski izvori
- - Ostala hrvatska imena
- - Strana imena
rumelijski škrobotec (slovenski) - Locus typicus
-
- Bibliografija
-
HIRC, D. (1904b): Revizija hrvatske flore (Revisio florae Croaticae). Rad Jugoslav. Akad. Znan. 158:171–221.
ILIJANIĆ, LJ. (1968): Die Ordnung Molinietalia in der Vegetation Nordostkroatiens. Acta Bot. Croat. 26/27:161–180.
ŠUTIĆ-SUHIĆ, V. (1952): Prilog poznavanju flore jednog dijela Zagrebačke gore s kratkim osvrtom na vegetaciju. Diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb.
ZAHIROVIĆ, Ž. (2000): Rijetke i ugrožene biljne vrste sjeveroistočne Hrvatske. Magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb.